Unikátnym počinom je v tomto smere projekt modernizácie študentskej zóny na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Unikátnym je nielen svojím filantropickým podtextom, ale aj tým, že sa v ňom pre dobrú vec spojili najznámejšie značky slovenského stavebníctva.

Celý projekt vznikol náhodou, z voľného rozhovoru medzi predstaviteľmi SvF STU a DYNAMIK HOLDING, a. s., na tému potreby väčšieho prepojenia teórie s praxou vo vzdelávaní, potreby prilákať na slovenské stavebné fakulty viac študentov, ale aj snahy aj v obmedzených možnostiach slovenského školstva priniesť študentom prostredie na vzdelávanie hodné 21. storočia.

„Našim cieľom je nielen poskytnúť študentom excelentné vzdelávacie podmienky, ale aj vytvoriť prostredie, kde sa budú cítiť inšpirovaní a podporovaní,“ vysvetľuje prof. Ing. Stanislav Unčík, PhD., dekan Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Preto v škole s nadšením privítali ideu spoločnosti DYNAMIK HOLDING, a. s., ktorá navrhla celý koncept modernizácie študentskej zóny, ako aj cestu k zapojeniu ostatných subjektov zo súkromného sektora. DYNAMIK sa tak stal kľúčovým partnerom tejto iniciatívy, ktorý nielen oslovil a presvedčil ostatných partnerov k spolupráci, no zabezpečil aj všetky práce na renovácii priestorov a ich vybavenia. Generálny riaditeľ spoločnosti Ing. Vladimír Vikor ml. zdôrazňuje: „Chápeme, že kvalita študentského života má rozhodujúci vplyv na to, či sa najlepší študenti rozhodnú ostať doma a prispieť k rozvoju slovenského stavebníctva. Preto sme sa spojili s fakultou a oslovili ďalšie popredné spoločnosti v odvetví, aby sme vytvorili prostredie, ktoré bude študentom vyhovovať a podporovať ich rast.“

Stavebnú fakultu, ako aj spoločnosť DYNAMIK príjemne prekvapil záujem partnerov o zapojenie sa do tohto projektu. „Našli sme 12 popredných značiek zo slovenského stavebníctva, ktoré do realizácie modernizácie tohto priestoru išli s nami. Všetci, ktorí projekt finančne alebo materiálne podporili, boli skvelí, no úplne nás dostal proaktívny prístup spoločnosti PERI. Ich nápadom bolo vytvoriť jedinečný nábytok s jednoznačným odkazom na stavbársku profesiu. Priestor tak získal nový, originálny charakter,“ povedal na margo spolupráce s partnermi Ing. Vladimír Vikor.

Práve kreatívne použitie komponentov stavbárskeho lešenia a debnenia spoločnosti PERI na vytvorenie nábytku pre novú študentskú zónu je jedným z najzaujímavejších aspektov tejto spolupráce. Konateľ spoločnosti PERI, Ing. Radoslav Kopka, vysvetľuje: Použitie produktov a komponentov PERI pre vytvorenie nábytku a posedenia pre študentov a návštevníkov fakulty je nielen inovatívne, ale aj efektívne a má svoju pridanú hodnotu. Okrem toho, že prispievame k estetike a funkčnosti priestoru, tiež demonštrujeme flexibilitu a kreativitu, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou nášho odvetvia. Zároveň si študenti môžu pozrieť a doslovne ohmatať produkty, s ktorými sa niektorí z nich budú stretávať aj v praxi.“ A dodáva: Pre nás je táto spolupráca viac ako len projekt. Je to príležitosť zapojiť sa do niečoho výnimočného, čo má priamy vplyv na budúcnosť našej mladej generácie a na rozvoj stavebného odvetvia ako celku. Vidíme to ako investíciu nielen do infraštruktúry, ale aj do budúcich lídrov a inovátorov v odvetví.“

Samozrejme, priestor získal novú tvár nielen po estetickej, no najmä funkčnej stránke. Rozšírením priestoru vznikli na seba nadväzujúce funkčné zóny reflektujúce potreby študentov. Vytvorilo sa miesto, kde študenti nerušene môžu jednak študovať, spolupracovať v menších skupinách, ale aj v súkromí oddychovať. Na to, aby sa priestor zo 70. rokov minulého storočia posunul do súčasnosti, bolo potrebné upraviť rozvody elektriny a osvetlenia, opraviť stropy, repasovať sociálne zariadenia, vymeniť staré obklady a dlažby, ale aj preleštiť pôvodné kvalitné mramorové obklady stĺpov. Nový moderný kuchynský kútik je už len pomyselnou čerešničkou celej modernizácie.

Táto unikátna spolupráca medzi akademickou obcou a súkromným sektorom by sa mohla stať modelom aj pre budúce projekty, kde sa inovácie stretávajú s potrebami a kde sa z formálnej spolupráce rodí trvalá hodnota pre všetkých zainteresovaných. Stavebná fakulta STU v Bratislave s takouto iniciatívou posúva hranice nielen svojej vlastnej infraštruktúry, ale aj očakávaní, čo môže univerzita ponúknuť svojim študentom.

 „Chceme, aby študentský život na našej fakulte bol porovnateľný s tým na prestížnych univerzitách v zahraničí, čím pritiahneme nielen talentovaných študentov, ale aj ich udržíme na Slovensku. Vo finále tým získa celé stavebné odvetvie.“ dodáva k realizácii tohto projektu prof. Ing. Stanislav Unčík, PhD., dekan Stavebnej fakulty STU v Bratislave.

Do projektu sa zapojili: DYNAMIK HOLDING, PERI, Baumit, Ceresit, Isover, Rigips, Weber, Wienerberger, Knauf Insulation, Knauf Ceilings, Ytong, PORFIX, Danucem a Lucron.