Najväčšie platové rozdiely medzi ženami a mužmi na Slovensku sú v odvetviach stavebníctva a realít, pričom najmenšie rozdiely sú vo výrobe a v administratíve. Výrazné rozdiely sú najmä v Trenčianskom a Žilinskom kraji, zatiaľ čo Prešovský a Banskobystrický kraj vykazujú najmenšie odchýlky. Operátori vo výrobe a administratívni pracovníci majú na Slovensku rovnaké mzdy bez ohľadu na pohlavie. Tieto údaje vyplynuli z prieskumu personálnej agentúry Grafton, ktorý sa uskutočnil v treťom štvrťroku 2024 v ôsmich krajoch Slovenskej republiky.
„Dôvody, prečo sú rozdiely v mzdách v niektorých regiónoch výraznejšie, môžu byť rôzne, od štruktúry pracovných miest až po úroveň zastúpenia medzinárodných firiem či dostupnosť predškolských zariadení,“ vysvetlila marketingová riaditeľka agentúry Jitka Kouba. Dodala, že smernica, ktorá vstúpi do platnosti v júli 2027, bude požadovať od firiem s viac ako 150 zamestnancami, aby každoročne vytvárali správy o mzdách a odôvodňovali prípadné rozdiely v odmeňovaní na rovnakých pozíciách.
Podľa výsledkov prieskumu ženy v stavebníctve a realitách zarábajú priemerne o 19 % menej než muži. V odvetviach ako obchod, financie a účtovníctvo je rozdiel okolo 9 %. Naopak, vo výrobe a v administratíve sú platy žien a mužov rovnaké. V porovnaní s Českou republikou je však rozdiel v administratíve až 12 % a vo výrobe 16 %.
Najväčší platový rozdiel v roku 2023 bol v Trenčianskom kraji, kde ženy zarábali takmer o 18 % menej než muži. Žilinský kraj nasledoval s podobným rozdielom a Bratislavský kraj vykázal rozdiel približne 16 %. Na opačnom konci rebríčka bol Prešovský kraj s rozdielom menej ako 8 %. Banskobystrický a Košický kraj sa pohybovali okolo 10 %.
Najvýraznejšie regionálne rozdiely v odmeňovaní boli v Bratislavskom kraji, kde ženy zarábali o 284 eur menej než muži. V Prešovskom kraji bol tento rozdiel oveľa menší, len o 93 eur.
Martin Malo, riaditeľ agentúry, upozornil, že firmy, ktoré ešte nezačali riešiť rovnosť v odmeňovaní, by tak mali urobiť čo najskôr, pretože zamestnanci budú mať právo na informácie o mzdách všetkých pracovníkov, ktoré budú zamestnávatelia povinní zverejňovať aj spätne za štyri roky. Tí, ktorí budú preukázateľne diskriminovaní, budú mať nárok na náhradu škody.