Ocenenia Drevostavba roka 2023 za RD Borinka a cena CE ZA AR za nadstavbu ZŠ v Devínskej Novej Vsi potvrdzujú, že Úsporné Drevodomy patrí k lídrom v oblasti drevených konštrukcií. Čo stojí za ich úspechom? Odvaha prijímať technicky náročné projekty, tímová práca a vízia, že drevo je materiálom budúcnosti.

Ing. Dávid Grajciar, konateľ spoločnosti

Absolvoval Technickú univerzitu vo Zvolene so zameraním na drevené konštrukcie. Po skúsenostiach v projektovaní a neskôr aj výstavbe drevostavieb v zahraničí si v roku 2014 založil spoločnosť Úsporné Drevodomy s.r.o., ktorá realizuje nízkoenergetické a pasívné drevostavby s naročnejšími požiadavkami na technické a estetické prevedenie.

Máte za sebou veľmi úspešný rok. Získali ste dve ocenenia za Drevostavbu roka 2023 a nadstavba a dostavba ZŠ Devínska Nová Ves získala cenu CE ZA AR. Vďaka čomu to podľa vás je?

Máme radi výzvy, ktoré dajú zabrať nielen projekčne, ale aj realizačne. Preto sa nebojíme ísť do väčších projektov. Tento rok sme mali možnosti realizovať konštrukčne aj technicky náročnejšie stavby. Máme skvelý tím, vďaka ktorému sa nám to podarilo. Ocenenia nás veľmi potešili a sú pre nás motiváciou do budúcnosti

RD Borinka

Čím boli tieto projekty podľa vás zaujímavé? Tým, že ide o drevostavby?

Spomínaná nadstavba a dostavba bola zaujímavá tým, že išlo o zložitú a netradičnú kombináciu viacerých drevených systémov – CLT panelov, skeletového systému a panelového systému.

Aktuálne idú do popredia ekologické materiály a osveta o stavbách z dreva a o drevených konštrukciách. Čoraz viac sa to týka aj sektora verejných stavieb ako v prípade dostavby a nadstavby ZŠ v Devínskej Novej Vsi.

ZŠ Devínska Nová Ves

Mohli by ste nám priblížiť, čo bola pre vás najväčšia výzva v rámci projektu ZŠ Devínska Nová Ves?

Najväčšou výzvou bolo asi časové hľadisko, mali sme dosť krátky čas na realizáciu. Ďalej išlo o kombináciu práce s rôznymi systémami, ako som už spomínal. Navyše sme nevedeli, čo nás čaká po odkrytí strechy na budove, na ktorú sme nadstavovali ďalšie podlažie. Stavať sme začali na jeseň a pokračovali sme cez zimu, ktorá je všeobecne jedným z najhorších období na realizáciu stavieb.

Ako prispievajú drevené materiály k ekologickej a energetickej efektívnosti budovy, ak by sme to mali porovnať s klasickou tehlovou stavbou?

Výroba drevených prvkov je menej ekologicky náročná než výroba tehly alebo železobetónových konštrukcií. Výstavba drevených konštrukcií je výhodná aj vďaka menšiemu odpadu či už pri výrobe panelov, alebo pri montáži.

Výroba drevených prvkov je menej ekologicky náročná než výroba tehly alebo železobetónových konštrukcií.

Zhruba pred dvoma rokmi na stavebnom trhu rapídne vzrástli ceny, najviac sa hovorilo o stavebninách, tehlách. Aký to malo vplyv na chod vašej spoločnosti, keď vašou hlavnou surovinou je drevo?

Áno, cenový skok bol skutočne obrovský, pri niektorých drevených sortimentoch išlo dokonca až o stopercentný nárast. Hoci máme niektoré materiály naskladnené, každá stavba, ktorú robíme, má špecifické požiadavky, ktoré musíme zadať a dať vyrobiť na mieru na základe dokumentácie. Našťastie sa trh už stabilizoval a ceny odzrkadľujú aktuálnu situáciu na trhu.

So situáciou na trhu ste si poradili skvele, napokon, tento rok dosahujete počas fungovania firmy najlepšie výsledky. Vďaka čomu? Stali sa drevostavby atraktívnejším variantom výstavby budov?

Myslím si, že máme dobré meno na trhu, čo je dôsledok kvalitného a dôverného vzťahu s investormi. To je podľa mňa hlavný kľúč k úspechu. Snažíme sa spolupracovať s takými architektmi, pre ktorých sú drevostavby atraktívne a poskytujú veľa priestoru na vkusné a moderné budovy, a potom sa tešíme z dobrých výsledkov ako v prípade tohtoročných ocenených projektov.

Máme dobré meno na trhu vďaka kvalitným a dôverným vzťahom s investormi.

Máte za sebou projekty iba na Slovensku alebo ste realizovali niektoré aj v zahraničí?

V minulosti sme realizovali stavby aj v zahraničí. Momentálne sa chceme sústrediť hlavne na Slovensko, ktoré má takisto dostatočný trh a príležitosti v oblasti drevostavieb.

Ak by ste mali porovnať prácu na komerčných projektoch, obytných domoch a verejnom obstarávaní, v čom sa líšia?

Vo všetkých prípadoch sú, samozrejme, dôležité detaily, ku ktorým pristupujeme zodpovedne. Ide nám teda o to, aby sme prácu urobili dobre. Rozdiel vidím možno v detailoch, napríklad ak ide o dom, v ktorom budete bývať, ako investor idete viac do hĺbky. So súkromným investorom sa zároveň komunikuje trochu inak než s investorom z verejného sektora. Dopyt verejného sektora však aktuálne rastie, čo nás teší.

Najviac hrdý som na svoj tím, vďaka ktorému dokážeme zrealizovať výnimočné stavby.

Na čo ste vo firme najviac hrdí, pokiaľ ide o projekty realizované za posledné roky?

Na každej stavbe niečo je a som na ňu pyšný. Ocenenia, ktoré sme tento rok získali, nás naozaj potešili. No najviac hrdý som na svoj tím, vďaka ktorému dokážem zrealizovať výnimočné stavby a s ktorým spolupracujem už dlhé roky.